A pasztinák, avagy más néven paszternák, a zellerfélék családjába tartozó faj, amely a sárgarépával rokon és Európában őshonos gyökérzöldség. Már az ókorban ismerték, és csak a burgonya érkezése után szorult vissza. A gyökér és a mag a petrezselyemhez hasonló ízű, csak kissé édesebb. A magja hasonló célt szolgál, mint a kapormag, levelét nem használják. A petrezselyemnél nagyobb tápértékű, ezért ezt az újra közkedvelt növényt a konzervipar is használja. A 16-22 centiméter hosszú gyökér a petrezselyemnél gazdaságosabb, édeskés, sima felületű és fűszeres ízű. Ha már unod a burgonyát, és egy kis változatosságra vágysz, az egyik legjobb megoldás a helyettesítésére.
Hozzávalók 5 adaghoz:
- 1 kg paszternák
- 15 dkg vaj
- só
- bors
- olívaolaj
- 1 ek. citromlé
- 1 tk. cukor
- 1 ek. kukorica keményítő
- 0,5 l napraforgó olaj
A paszternákkal nagyon egyszerű bánni. Pucoljuk meg őket és aprítsuk a megfelelő formára. Ha chipszet akarunk belőle, akkor karikázzuk őket össze egyforma vastagságúra és minél vékonyabbra. Ha hasábot, akkor 0,5 x 0,5 x 6-7 cm nagyságú hasábokra. Ha pürét szeretnénk belőle készíteni, akkor nagyjából egyforma nagyságú darabokra aprítsuk össze.
A pürének való aprított paszternákot tegyük fel vízbe főni. Adjunk hozzá pár csepp citromlevet és egy teáskanálnyi cukrot. Ez segít megtartani a zöldség fehérségét. Egész addig főzzük, amíg nagyon puha nem lesz. Akkor jó, ha már egy villa vagy kanál segítségével könnyen szét tudjuk törni, azaz vajpuha nem lesz.
Amint megfőtt a paszternák azonnal kezdjük el a pürésíteni. Egy turmix vagy botmixer segítségével egy kis vajjal pürésítsük össze. Szűrjük le előtte, de a főzőlevét ne öntsük ki, mert egy kevésre szükség lesz, hogy könnyebb és lágyabb legyen a pürénk. Ízlés szerint sózzuk meg és már fogyasztható is a püré. Kitűnő választás pörköltekhez, ragukhoz, halakhoz, bármilyen fűszeres húshoz. Jól párosítható más zöldségekkel is, mint például a kelbimbóval, brokkolival, cukkinivel.
Ha chipszet szeretnénk készíteni, akkor egyszerűen csak karikázzuk össze amilyen vékonyra csak tudjuk a paszternákok. Érdemes ehhez minnél vastagabb gyökeret választanunk. Egy edényben tegyünk fel olajat forrósodni. Sütés előtt forgassuk meg egy kis étkezési keményítőben a korongokat, majd a forró olajban süssük ki
Figyeljünk rá nagyon a sütésnél, mert hamar képesek odaégni. Amint elkezdtek kicsit megbarnulni, akkor szedjük ki egy papírtörlővel takart tányérra, hogy a felesleges olaj is lecsepegjen róla. Akkor dolgoztunk jól, ha a paszternák korongok ropogósak lettek. Önálló köretként is adható, de inkább valamilyen pürével szokták párosítani egy zaftosabb sült hús mellé. Úgy az igazi. Nagyon feldobja a fogást és játékosabbá, ízletesebbé teszi azt.
A paszternák hasábokat tegyük egy sütőpapírral kibélelt tepsibe. Csorgassuk meg egy kevéske olívaolajjal, sózzuk és borsozzuk meg. 200 fokos előmelegített sütőben süssük készre körülbelül 12-15 perc alatt. Akkor jó, ha már elkezdett aranybarna lenni. Magába is és köretként is igazán ízletes. Ha csak nassolhatnékja van az embernek, ez nagyon jó elemózsia.
Ez csak 3 példa arra, hogy egy egyszerű gyökeret hogyan tudnánk felhasználni és változatosabbá tenni az étrendünket. Egészséges és nagyszerű kis zöldség.
Ugyan így felhasználható még az édesburgonya (batáta), csicsóka, lilaburgonya, zeller, sárgarépa, cékla stb. A lehetőségek tárháza határtalan. Hihetetlen, hogy csak egy kicsit körbenéz az ember és mennyi mindennel lehet helyettesíteni a burgonyát ami ízletes, színes és különleges.
Ennek örömére, kicsit komponáltam és játszottam a textúrákkal. Már csak egy ízletes, zaftos hús hiányzik róla és egy fenséges fogás kerekedik.
Egy kis kedvcsináló!
Jó étvágyat hozzá!
Pop Melitta.